Паспорт іноземця в Чехії можна отримати в таких випадках:
- Особи, які мають дозвіл на постійне проживання в Чехії і відсутність закордонного паспорта. Але за умови, що вони можуть довести свою нездатність отримати новий документ через обставини, які не залежать від них.
- Діти, які перебувають у Чехії на основі постійного місця проживання, зокрема усиновлені, без наявності власного паспорта.
- Особи, що отримали додатковий захист у випадках, коли вони не можуть повернутися до країни походження, але не підпадають під критерії отримання притулку.
Термін дії паспорта іноземця становить 10 років, а для осіб до 15 років – 5 років. В окремих випадках термін може бути скорочений.
Посвідчення особи без громадянства для в’їзду за кордон видається іноземцям, які не мають дійсного проїзного документа та не можуть його отримати в своїй країні. Це документ можуть отримати:
- Особи з дозволом на довготривале чи тимчасове проживання в Чехії;
- Особи з візою толерантності, зокрема видачі у зв’язку з російсько-українським конфліктом, а також з візою тимчасового захисту;
- Особи з довготривалим проживанням з метою возз’єднання родини, навчання та робочою карткою.
Оксана Різак зазначає, що для відмови від українського громадянства чоловікам призовного віку необхідно отримати довідку з військкомату, що вимагає стати на консульський облік за кордоном. Для цього потрібно подати копію довідки про зняття з реєстрації місця проживання та документ про зняття з військового обліку.
За словами адвоката, процес відмови від громадянства, особливо під час війни та для чоловіків, що підлягають мобілізації, є складним і тривалим.
Читайте також: Що варто спробувати в Чехії: 5 основних традиційних страв