Мальовниче місто Котор, розташоване на узбережжі Чорногорії, стикається з викликом надмірного туризму, що став проблемою для місцевих мешканців та природного середовища.
За статистикою, майже половина туристів відвідує місця, що стали популярними завдяки кіно або телебаченню. У деяких випадках це призводить до перенасичення туристами. Це сталося й у хорватському Дубровнику, де знімали “Гру престолів”. Минулого літа на кожного місцевого жителя там припадало 36 туристів.
Подібна ситуація тепер виникла в Которі, невеликому містечку в Чорногорії, яке є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і відоме як одна з локацій фільму “Казино Рояль” 2006 року з Джеймсом Бондом. Наразі туристи масово відвідують це місто, забиваючи вузькі вулиці та створюючи загрозу для місцевого середовища, повідомляє The Independent.
Винні судна
Кількість круїзних суден, що прибувають до Котора, значно зросла за останні десять років і цього року досягла 500. Наприклад, за один день минулого тижня в порт міста зайшли чотири круїзні судна, привізши з собою близько 5 тисяч туристів.
Крім того, щоденно в гавані Котора пришвартовуються сотні човнів і яхт. Це змушує місцевих мешканців вимагати підвищення плати за в’їзд, яка наразі складає 1 євро для відвідувачів круїзних суден.
Попри те, що туризм забезпечує близько чверті економіки Чорногорії, 23 тисячі мешканців Котора відчувають на собі негативний вплив. Жителі відзначають, що надмірний потік туристів призводить до зростання вартості житла, витісняючи місцевих з ринку, а також створює затори та екологічні проблеми.
“Затори на дорогах стають все більш серйозними”, – зазначає Доріс Дайкович, працівниця сувенірного магазину в місті.
“Нашим сусідам стає дедалі важче жити в туристичний сезон. Усі популярні туристичні напрямки зараз працюють над скороченням кількості пасажирських суден і збільшенням зборів за екскурсії”, – зазначає Йован Рістіч, директор місцевої туристичної організації, який підтримує підвищення плати для круїзних суден.
Міліца Мандич, наукова консультантка Чорногорського інституту морської біології, додала: “Необхідно провести дослідження для визначення максимально допустимого навантаження на навколишнє середовище від такої кількості круїзерів”.
Читайте також: Що треба знати туристу в Чорногорії